Alakítsd ki a személyiségedre szabott stílusod!

Hadd kezdjem egy számomra nagyon fontos felismeréssel:

“Először is tudd azt, hogy ki vagy, majd tégy a külsődért ennek megfelelően.” – Epictetus

Ahogyan a viselkedésünk, a gesztusaink, a kommunikációnk rólunk szól, úgy kiabál a ruházatunk is: ez vagyok ÉN. Nade ki is az az én? A kérdés elképesztően színes, pszichológusok, írók, vallások fogalmazzák meg különböző szűrőkön keresztül:

  1. A személyiség egy széles körben elfogadott meghatározás szerint egy az egyénre jellemző viselkedésigondolkodási és érzésminta, ami állandósultan és ezzel együtt egyedien jellemzi magát az egyént. (W. Stern)
  2. Egy másik értelmezés szerint a személyiség különböző testi és lelki tulajdonságok dinamikus és egységes egésze, mely az embert megismételhetetlenné teszi, megkülönbözteti, meghatározza viselkedését és gondolkodását. (G. W. Allport)
  3. Freudpszichoanalitikus megközelítése szerint a személyiségnek három szférája különíthető el:
Juci
  • Ösztönén: öröklött, tudattalanban lévő lelki tartomány. Azonnali szükséglet kielégítésre törekszik.
  • Én: közvetít a belső valóság és a külvilág, az ösztönén és a felettes én között.
  • Felettes én (Szuperego): szülői hatásra alakul ki. Ezt a tanár/mester átformálhatja. Ez képviseli a hagyományokat, az erkölcsöt és a lelkiismereti funkciókat.

A saját személyiséged, a stílusod jó esetben összhangban van egymással.

Ha a hangulatodnak, érzéseidnek, tulajdonságaidnak megfelelően öltözködsz, jó eséllyel kapod vissza a tükörben azt a karaktert, akit látni szeretnél aznap, mely az adott nap lenni szeretnél, lenned kell (pl. állásinterjún).

Ha csoportokba kéne szedni a személyiségeket stílus szerint, az alábbi 6 a legismertebb:

  1. Időtlen/klasszikus stílus
  2. Romantikus/nőies stílus
  3. Drama Queen – drámai, feltűnő élénk stílus
  4. Sportosan elegáns, laza stílus
  5. Extravagáns, kreatív, eklektikus stílus

Mind az 5 hordozza azokat a tipikus öltözködési elemeket, mellyel megkülönbözteti magát a másiktól, ám fontos látnunk, soha nem csak egy csoportba tartozhatunk. Ahogyan a személyiségünk is részekre osztható, úgy az öltözködésben is csaponghatunk stílusok között, ám mindig van egy fő irány, melyben a legjobban érezzük magunkat. Ez a biztonsági zónánk.

Szerintem a stílustanácsadás legfontosabb, belépő kérdése: adott élethelyzetben hogyan tud segíteni. Sokan, sokféle problémával küzdünk a gardróbszekrény előtt állva, a klasszikus példák a munkahely váltás, a párkapcsolat felbomlás utáni személyiség újraépítés, a gyermekvállalás utáni megváltozott testkép elfogadás, a valamilyen hiány miatt kialakult impulzusvásárlásból eredő ruha felhalmozás kezelése.

A személyiségünk minden aspektusban benne van, ahogyan kezelni próbáljuk a kérdéseket, ahogyan viszonyulunk egy problémához, ahogyan alakítani szeretnénk azokat.

Az öltözködés és a személyiség számomra legizgalmasabb témája az, ahogy a ruhák kifejeznek bennünket, ahogyan azokban megjelenni kívánunk, és ahogyan általuk hatást szeretnénk gyakorolni a külvilágra. Ehhez pedig ismernünk kell a személyiségünket. Általános tapasztalatom, hogy a magyar nők alul becsülik magukat, nem önmaguknak, hanem általában egy feladatnak, élethelyzetnek öltöznek, és a nap végén a szekrény előtt állva nem értik, miért nem tudnak jó szívvel ránézni a ruháikra.

Call Now ButtonHívj most!